W praktyce zdarza się, że przedsiębiorcy, którzy mają nawet niewielkie zadłużenie, w pewnym okresie nie są w stanie go spłacać. W takich sytuacjach często rekomenduje się skorzystanie z postępowania o zatwierdzenie układu. Na czym polega ta procedura?
Sprowadza się ona do zawarcia przez zadłużonego przedsiębiorcę układu ze swoimi wierzycielami. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest powołanie doradcy restrukturyzacyjnego, który pełni funkcję nadzorcy układu.
Zadłużony przedsiębiorca razem z doradcą przygotowują propozycje układowe, które mogą obejmować odroczenie terminu spłaty zobowiązań, rozłożenie ich na raty, redukcję czy zmianę zabezpieczeń wierzytelności. Następnie propozycje te przedstawiane są wierzycielom. Warto podkreślić, że w toku postępowania dłużnik zachowuje prawo do zarządzania swoim majątkiem oraz do dokonywania zarówno czynności zwykłego zarządu – związanych z jego przedsiębiorstwem – jak i przekraczających go.
Niestety, postępowanie o zatwierdzenie układu nie wstrzymuje toczących się postępowań egzekucyjnych. W tej procedurze sąd nie wydaje orzeczenia o otwarciu postępowania, a jest jedynie informowany o tym, że postępowanie jest prowadzone pod nadzorem nadzorcy.
Gazeta Prawna z 3 stycznia 2023 r. – autor: Radca Prawny Agata Okorowska