Przepisy prawa restrukturyzacyjnego i regulacje mające na celu łagodzenie skutków pandemii Covid-19 przewidują rozwiązania, dzięki którym przedsiębiorcy zagrożeni niewypłacalnością mogą uniknąć ogłoszenia upadłości. Jak skorzystać z tych możliwości?
Restrukturyzacja daje możliwość wstrzymania prowadzonych postępowań egzekucyjnych i zawarcia z wierzycielami układu, który dzięki redukcji zobowiązań i odroczeniu ich płatności, czy konwersji wierzytelności, pozwoli przedsiębiorcy wyjść z kryzysowej sytuacji. Warunkiem przeprowadzenia restrukturyzacji jest zdolność dłużnika do bieżącego zaspokajania kosztów postępowania restrukturyzacyjnego oraz zobowiązań, które powstały już po jego otwarciu.
Kluczowe jest też przygotowanie rozsądnych propozycji spłaty wierzycieli, wraz z możliwym do realizacji planem restrukturyzacji. To wierzyciele decydują bowiem, czy zagłosują za układem i czy w efekcie zostanie on przyjęty. Propozycje układowe powinny zapewniać pokrycie wierzytelności w stopniu wyższym niż oczekiwane w postępowaniu upadłościowym.
Każde z postępowań restrukturyzacyjnych wszczynane jest na wniosek przedsiębiorcy. Wybór właściwego postępowania zależy od sytuacji dłużnika i jego oczekiwań.
Gazeta Prawna z 22 listopada 2022 r. – autor: Radca Prawny Agata Okorowska