Możliwe jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki akcyjnej w ramach tzw. kapitału docelowego. Polega to na upoważnieniu zarządu spółki do podjęcia jednej lub wielu uchwał o podwyższeniu kapitału na określonych zasadach. Jakie przynosi to korzyści?
Skorzystanie z tej możliwości pozwala na uproszczenie, przyspieszenie oraz obniżenie kosztów podwyższenia kapitału w stosunku do zwykłego trybu. Umożliwia też emisję akcji i pozyskanie środków wtedy, gdy są spółce potrzebne. W tym zakresie najlepsze rozeznanie ma zarząd spółki, który dzięki upoważnieniu do podwyższania kapitału bez konieczności odbywania walnego zgromadzenia, jest w stanie stosunkowo szybko uzyskać niezbędne środki.
Decyzję o zastosowaniu rozwiązania zwanego kapitałem docelowym podejmuje walne zgromadzenie. Uchwała taka, stanowiąca zmianę statutu, podejmowana jest większością trzech czwartych głosów, przy wymaganym quorum. Upoważnienie do podwyższania kapitału w ramach kapitału docelowego może być przyznane na okres do trzech lat.
Gazeta Prawna z 25 października 2022 r. – autor: Radca Prawny Agata Okorowska